Kristopher Young „Click“

Mõtlesin, et kirjutan paari sõnaga Clickist, mille kujundust mõni postitus varem ka esile tõin. Esiteks tasuks välja tuua raamatu kirjastust, mille nimi on Another Sky Press. Tegemist USA väikese kirjastusega, millel on huvitav kontseptsioon (kuigi sarnase kontseptsiooniga kirjastusi vist veel mõningaid). Esiteks on raamat saadaval ka internetis. Seega selle lugemiseks ei pea sentigi maksma. Kui on ikkagi soov raamatut soetada, siis seda saab teha nii tuntumatest edasimüügikohtadest nagu Amazon.com, kuid ka AnotherSkyPressi kodulehelt. Maksma pead seal ainult kohale saatmise ja esmaste tehniliste kulutuste eest (trükk jms). Põhimõtteliselt määrab soovija ise raamatu hinna. Samal saidil saad teha ka annetusi otse autorile. Seega ostmisel on baashind ja lisaks võid (kuid ei pea) maksta rohkem ka, et autor ja kirjastusmeeskond tasu saaks. Raamatusse on kirjutatud „psst. Pass it forward“, seega tegelikult toimibki asi põhimõttel, et loed teose läbi kas internetis või seda kelleltki laenates ning kui see meeldis, saad minna AnotherSkyPressi kodukale ja võid seal autorile otse annetuse teha. Nii seisab kirjastus hea ka puude säilitamise jms eest.

Raamat ise aga on esiteks huvitav seetõttu, et selles pole ühtegi nime. Ka peategelasel mitte. Teiseks on seal väga ähmased jooned reaalsuse ja peategelase kujutelmade vahel. Seega mitte alati iga rida lugedes ei saa kohe aru, kas peategelane elab midagi läbi või kujutab selle toimumist ette.

Peategelasel on anne näha iga olukorra mitmeid võimalikke lõppe ette. Seega nt kui inimene läheb üle tee, võib ta põrgata mõne teise inimesega kokku, jääda auto alla, komistada ning murda luu, jääda juhusliku kuuli ette vms. Peategelasel on aga anne mõjutada, milline lugematutest reaalsuse variatsioonidest tegelikkuses aset leiab.

Raamatul puudub ka otsene teemaarendus. Midagi nagu on, aga ei ole läbivat lugu, mis algaks kuskilt punktist, areneks, jõuaks mingi kulminatsioonini ja seejärel loomuliku lõpuni (mida pole ka paljudes muudest teostes, aga selles on see kuidagi eriti teistmoodi). Hästi palju on kihvte kujundeid ja teooriaid, kuid lõppude-lõpuks pole ma kindel, kas see kõik võinuks paremini töötada lühijutuna või on selle romaani pikkus õigustatud. Mingites kohtades läheb asi väga meeldivalt ulmeliseks ja kujutelmadel juhitavaks, aga siis jälle on mingeid häirivaid elulisi probleeme ja teemakäike. Nagu USA kirjanike puhul tavaline, on seegi taaskord armastuslugu. Ja see oli ka minu jaoks kõige häirivam selle raamatu juures. Sekka natukene poliitilist kibestumust, vandenõuteooriaid, stereotüüpseid käitumismaneere ja juhuslikke karaktereid. Kokkuvõtteks siiski tasus lugemist ja oli eristuv just oma segadusttekitava, nägemusliku maailma tõttu. Omapärane lugemine.

Igaljuhul, kui kellelgi tekkis huvi siis siin paar linki.

Kirjastusest: http://www.anothersky.org/

Kogu raamat online: http://www.anothersky.org/anothersky/pdfs/Click_a_novel_by_Kristopher_Young.pdf

Anneta autorile raha: http://www.anothersky.org/main/contribution-form/

-R-


 1. eia

  Küsisin enne, kuidas sa pealkirja tõlgiksid (mis pealkirja alt eesti keeles välja annaksid). Ütlesid, et pead enne läbi lugema. Nuu?

 2. robert

  Mai tea… klõps? või flip? nagu flippis ära… ilmselgelt pole eestikeelne sõna. ja pole ka see tähendus tegelt. Kuidas sa ytleksid selle asja kohta, kui sul maailm ymberringi järsult pausile läheb nagu click ja sa hakkad valima millisele pildile (maailma versioonile) sa “play” paned?

 3. www.southbeachsp.net

  cumquats cumshaws cumulate cumulous cuneatted cuneatic cuniform cunnings.
  It is said that one nasty green creature is responsible for their existence.
  These cheats will add up all the diamonds and coins that you need for
  making your farm.

 4. clash of clans free gems no download

  unwise   unwish   unwits   unworn   unwove
    unwrap   unyoke   unzips. thefts   thegns   theine
    theins   theirs   theism   theist   themed. ammonals ammoniac ammonias ammonify ammonite ammonium ammonoid amnesiac.

 5. Learn much more below

  thermal  thermel  thermes  thermic  thermit  thermos  theroid  theurgy.

  To the chance to make changes, make resolutions, make lists.

  tet      tew      the      tho      thy
       tic      tie      til.

 6. facebook

  Merhaba, konu ile ilgili teşekkürler. Emek vermişsiniz.

 7. snaggletoothgames.com

  Fantastic post but I was wondering if you
  could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you
  could elaborate a little bit further. Many thanks!

Leave a Comment