Mis teeb bestselleri?

Loen praegu Carl Hiaaseni „Nature Girli“ ja raamatu kaanele on suurelt kirjutatud THE INTERNATIONAL BESTSELLER.

Selle valguses hakkasin vaatama meie raamatupoodide nö bestsellerite listi. Mis meil ka enim müüb? Võtsin aluseks meie riigi kaks suurimat raamatupoodide ketti ja kaks järjestikust aastat – Apollo (07) ja Rahva raamat (08).

Rahva raamatu bestsellerid 2008

1.       Jaan Kross – Kallid kaasteellised II (mälestusteraamat)

2.       Peep Vain – Kõige tähtsam küsimus (nö self-help raamat)

3.       Byrne Rhonda – Saladus (Ülemaailmne bestseller. Minumeelest sobib suurepäraselt kirjastus Pilgrimi Coelho’de rea täienduseks)

4.       Andrus Kivirähk – Mees, kes teadis ussisõnu (romaan)

5.       Mari Tarand – Ajapildi sees. Lapsepõlv Juhaniga (mälestused J. Viidingu elust)

6.       Anna-Maria Penu – Minu Hispaania (riil laif)

7.       Heiki Ernits – Lotte Olümpiaraamat

8.       Mihkel Raud – Musta pori näkku (80. rockilegendide elu)

9.       Mart Laar – Eesti leegion sõnas ja pildis + CD

10.   Regio Eesti lasteatlas

Apollo bestsellerid (2007)

1.       Andrus Kivirähk – Mees, kes teadis ussisõnu (romaan)

2.       J. K. Rowling – Harry Potter ja surma vägised (romaan)

3.       Margit Kilumets – Ita Ever. Elusuuruses.

4.       EE 15. köide. Maailma maad.

5.       Hille Karm – Helgi Sallo. Helgib ja heliseb

6.       Andrus Kivirähk – Leiutajateküla Lotte

7.       Regio Eesti teede atlas 2008 MAXI

8.       Andrus Kivirähk – Rehepapp ehk november

9.       Robert T. Kiyosaki, Sharon L. Lechter – Rikas isa, vaene isa (self-help raamat)

10.   Anni Arro – Sepamaa talu köök

11.   A ja O taskuteatmik. Miljon fakti.

12.   Michael Bright - 1001 looduse imet, mida elu jooksul peab nägema

13.   Agatha Christie - Hercule Poirot. Kogutud lühijutud

14.   Edda Paukson, Eduard Paukson - Astroloogiline abimees 2008

15.   Hans-Joachim Maschek-Schneider – tuhat kaunimat paika

Kas asjaolu, et suhteliselt vähe romaane ja luulet (0) nendesse listidesse tee leiab, re-positsioneerib mingil tasandil proosa ja luule lugejaskonda? Mida siis ikkagi ostetakse raamatupoodidest ja mida loetakse? Ja mida ostetakse riiulile? Muidugi on see ebaaus minu poolt seda öelda, sest ma ei kujuta ette, kui suured peavad olema need müüginumbrid, et nendesse toppidesse saada. Jäägu see teadmata. Igaljuhul annab väikese ülevaate, mille järele inimesed raamatu poodides haaravad. See suurem hulk inimesi.


 1. Birk

  ei tahaks olla küüniline, aga ma saan iga kord šoki, kui ma käin mõnel raamatuesitlusel. sellisel, kus esitletakse head raamatut. ma vaatan neid kohale tulnud inimesi ja mõtlen, et see on hämmastav, et just need inimesed loevad, ilmselt ka ostavad. need, kellel on tõenäoliselt sada muud põlevat probleemi, mida nad peaksid rahaga kustutama. ja ometi nad loevad. ma imetlen neid.

  aga teisest küljest, ma olen veendunud, et need topid kajastavad hoopis teistsuguste inimeste eelistusi. nende inimeste eelistusi, kellel on palju raha ja vähe fantaasiat(kõik värvilised ja pildilised (kingi)raamatud, nende hulgas kokandusraamatud); nende omi, kes peavad ennast “realistideks” ja tegelikult tahavad ainult vaadata teiste inimeste musta pesu korvi (kõik need eluloo-ja reisi- ja kogemusraamatud, mida ma paigutaks ühele lainele Eestit tabanud “Saladuste” ja “Tõehetke”-hullusega) ja nende omi, kes usuvad reklaami, ehk siis justnimelt silti “bestseller” ja ostavad neid asju, millest nad teavad, et “kõik teised ka” neid loevad.

  seega… jah, olen muidugi küünik. ja veel kõik halvad sõnad, mis teil pähe tulevad. aga niimoodi, iseenese pärast, nende väheste uudishimulike, arenguvõimeliste inimeste pärast, kes oleksid ise väärt seda, et ma neile lugemise eest peale maksaks … niimoodi on raske.
  panna tükk omaenda hinge odavate kaante vahele, mis tolmuvad veel aastaid hiljem kusagil müügilettidel. vägisi tekib tunne, et kedagi ei huvita. aga tahaks, et huvitaks. nii hirmsasti tahaks…

  make a difference.
  sellepärast ma ju kirjutama hakkasingi…

 2. Birk

  ei pidanud kiusatusele vastu ja kopin siia oma mõtted, mis mul samal teemal mõni aeg tagasi olid: lühike nimekiri tingimustest, mis peavad olema täidetud selleks,
  et kirjutada sure-to-become ilukirjanduslikku bestsellerit.

  1) Plot.
  Kuna uudishimu on see, mis paneb inimest kolmest sissejuhatavast reast edasi lugema, peab lugu olema keeratud ümber mingit sorti müsteeriumi (eksole, mispärast meid saadab jätkuvalt krimisarjade laviin). Agatha moodi tuleb lahendusest suure kaarega kõrvale hiilida ja puänt peab laekuma kõige lõpuks, ikka sellesama, jätkusuutliku uudishimu pärast, mis lugejat lehtede külge kleebiks.

  2) Faktitihedus.
  Tänapäeval, kui igaüks meist on pool internetti läbi lugenud, ei saa enam inimesele tänavalt ajada ümmargust filosoofiamulli; ta tahab asju teada.Eriti kehtib see meeste puhul. seega, ei piisa ainult plotist (keegi kuskil tegi miskit), vaid see peab olema varustatud kohtade, aegade, inimeste, tänavanimedega. eriti hea, kui kogu asja taga on mingisugune organisatisoon, kellel on ka väiksemaid tütarettevõtteid ja kelle salajastest susserdustest saab ka muuseas asja juurde taustaks rääkida.

  3) Ilusad naised ja ekstravagantsed seksistseenid.
  Noh, viimane on alates de Sade’ist üsna blaseerunud nišš,
  aga Peter Hoeg suutis isegi mind veel üllatada :)Muidugi,
  kuskilt maalt võib karta, et inimeste fantaasia läheb juba liiga kaugele. Pealegi, väga libe jää, sest lugeja võib vajuda ära spekulatsioonidesse kirjaniku enda eelistuste teemal.(näiteks küsimus Carlos Zafonile- mispärast Sa kõiki naisi oma raamatus vägistama ja peksma pead?? kultuur kultuuriks, aga sina isiklikult?)
  Ilusad naised on muidugi juba ammu palk minu silmas, sest nad on igavad. Pikad sirged jalad, ilusad niisked silmad, siidised kiharad ja kikkis õunarinnad - how many others of these will come yet?

  4) Piisav ja ammendav hulk tegelasi.
  Ei ole küll viitsinud kokku lugeda, aga see on umbes 1 peategelane ja 9 kõrvaltegelast. Vähemaga ei vea bestselleriks välja - selles kambas ikka keegi leidub, kes on lugejale sümpaatne, ja kelle elusaatus teda huvitab.

  5) Midagi “müstilist”.

  Noh,
  ja that’s really it. nii lihtne ongi.
  Peab ainult ladusalt ära sõnastama, natuke hingekriise ja kahevahelolekuid ja ongi asi valmis.

  ma arvan, et kui ainult seda tahta, on päris lihtne kirjutada bestsellerit. aga tulles tagasi oma eelmise kommentaari juurde, siis kas on mõtet seda tahta? pealegi, on päris kuradi suur erinevus eesti- ja muu maailma bestselleri vahel, ja jah, taas seda toppi vaadates, ma tõesti ei tea, kas peaks unistama millegi sellise kirjutamisest, nagu ussisõnad.

 3. eia

  s6na “parim” n2itab, et see ei ole lihtsalt hea, et see on k6ikidest headest ja parematest k6ige parem ehk parim. ning igal aastal saab mitutuhat raamatut oma kaanele kirja BESTSELLER, enamasti INTERNATIONAL seal ees.
  Seega, by definition, ma ei tea, kuidas praktikas on, peab “international bestselleri” jaoks myyma v2hemalt 2s riigis (a la USA ja Kanada v6i kasv6i P6hja-Iirimaa (UK) ja L6una-Iirimaa territooriumil). Ning see ei t2henda ju, et k6ikides raamatupoodides ja -kettides (nagu ka Apollo ja Rahvaraamatu myygitabelid on pisut erinevad). Seega on yks pood, kus yht raamatut myyakse p2evas 11, j2rgmisi 10 jne jne.
  Aga sel p2eval selles poes osteti seda raamatut k6ige rohkem. See v6is olla ka ainus p2ev.

 4. robert

  ma ei mõista, Eia. Ma panin üles aasta bestsellerid… seega sinna jõudmiseks peab raamat ikka rohkem kui üks päev olema enim müüdumate seas.

 5. eia

  mis bestselleritesse ja plottidesse puutub, siis tahaksin kirjutada magistrit88 kolme keissi p6hjal, neist ilmselt samu hypoteese kinnitades. uurimisobjektid oleksid “Lost”, “Harry Potter” ja “Heroes”.
  Birk, need vastavad k6igile su punktidele peale keskmise ja sellega ma yldse ei n6ustugi. Ma olen lugenud v2ga v2he parimmyyjaid (j22gem truuks eesti keelele!), kus punkt 3 on v2gagi mitteeksisteeriv. Enamasti ongi. V2hestes raamatutes, mida ma bestselleri all lugema olen sattunud, on 3. punkti teine osa sees. ma lugesin suvel niiiiiii palju, juhtusid kuidagi enamasti k6ik meesautorite poolt kirjutatud olema, aga erinevatel ajastutel, erinevates riikides ja tingimustes, aga seadusp2rasuseks leidsin olevat selle, et naispeategelane on alguses alati jutustaja meelest kole, v6i ta v2hemalt ytleb, et on. ja siis tasapisi hakkab ilusamaks muutuma. prousti swanni armastust ma lihtsalt ei suutnud lugeda, nii et vaatasin viimast l6iku. seal ta ahastab, et kuidas ta sai sellist naist niiviisi armastada - ta isegi ei meeldinud talle, vms. igatahes see tegi mulle nalja. yks tudeng, kes t6lkis baeri juudast, oli hirmus 2hmis sellep2rast, et phineas jude’i kohta koguaeg “yellow” ytleb. “No kuidas ma t6lgin, et mees, kes yht naist armastab, teda ihalevalt vaatab ja ytleb: ta v2ikesed kollased jalad?!” see oli esimese raamatu alguses. teist ja kolmandat lugedes panin t2hele, kui tihti jude kollane on. ja ajas natukene itsitama kyll.
  mis on seksistseeni definitsioon? kui “suguyhe”, siis clevengeri “dermaphoria” asi tooli ja vee ja muuga sinna alla ei l2he, aga tol hetkel tundus h2sti t2iuslik. et kui sa pead seksist kirjutama, siis tee seda v2hemalt nii, et see midagi t2hendab.

  ja kui mina kunagi seksist kirjutama peaksin - ma ei kujuta veel ette, miks ma peaksin - siis ytleb jim mingis arvustuses, et j6udsin l6puks oma loomingumajas keldrisse v6i penthouse’i v6i kesteabkuhu. v6i noh. las ta j22b.

  hea raamat, kate moses’e “wintering”, seal tundub seks autori poolt NIII kohatu kirjeldada, sest see on biograafilise loo fiktiivne jutustus, aga ta kirjeldab poeetiliselt kahe 20nda sajandi Suure Kirjaniku ja Luuletaja graafilisi… ee, tegemisi nii nagu tema neid ette kujutab.

  ja atonement’i kurikuulus raamatukogustseen, see on raamatus minu meelest teistmoodi. tulem vms on teine kui filmis, aga v6ib-olla ma pean lihtsalt filmis selle koha yle vaatama ;)

  filmidest ja raamatutest veel, et “inglise patsient” on t6esti hea film minged kriteeriume silmas pidades, aga raamat ja film r22givad erinevatest asjadest erinevas keeles. raamat r22gib armastusest luule keeles, film samast asjast hollywoodi keeles - ehk siis film r22gib seksist. filmis on k6ik justkui konstantselt viimase piirini pingule t6mmatud ning iga 10min on j2lle inimesed alasti. ja raamat on niiiiiii teine. nad t88tavad teineteisest eraldi.

 6. eia

  jah, robert, ma ei m6elnudki seda.
  ma m6tlen seda, et kui inglise keelsel raamatul on peal “bestseller” siis ei pruugi see t2hendada, et see aasta jooksul k6ige rohkem myys?

 7. eia

  wiki:
  A bestseller is a book that is identified as extremely popular by its inclusion on lists of currently top selling titles that are based on publishing industry and book trade figures and published by newspapers, magazines, or bookstore chains. Some lists are broken down into classifications and specialties (number one best selling new cookbook, novel, nonfiction, etc.). The New York Times Best Seller list is one of the best-known bestseller lists for the US. The New York times does not include sales from Internet retailers or box stores such as Walmart or Target. It is not uncommon that a book that appears as number 1, will fall short in actual sales. The New York Times Best seller list only tracks National and Independent book stores.

  In everyday use, the term bestseller is not usually associated with a specified level of sales, and may be used very loosely indeed in publisher’s publicity. Bestsellers tend not to be books considered of superior academic value or literary quality, though there are exceptions. Lists simply give the highest-selling titles in the category over the stated period. Some books have sold many more copies than contemporary “bestsellers”, but over a long period of time.

 8. eia

  selle kirjelduse j2rgi ei pea bestseller isegi bestseller olema selleks, et olla bestseller

 9. robert

  khuul. Ma tahaksin väga su magistritööd lugeda. Kaugel oled?;)

  Tegelt millele ma tahtsin oma postitusega tähelepanu juhtida on see, et inimesed ostavad endiselt raamatuid riiulitele. Ja ostavad kõvasti! Nt EE 15 köide - bestsellerite listis. Uskumatu!

  Ausalt - kes teist viimati kasutas Eesti Entsüklopeediat? Internetiajastul. Kujutab keegi üldse ette, et mingi asi huvitab ja siis lähed raamaturiiuli juurde EE-st seda vaatama? Vb ma olen yber-pime internetisõltuvusest vms, aga ma ausõna ei kujuta end ette seda tegemas, kui ma võiksin niisama lihtsalt selle sisse kirjutada vikipediasse või google.com-i, selle asemel, et hakata tähestiku järjekorras otsima mind huvitavat mõistet.

  Aga näed - bestseller! (Eesti mõistes).

  Ja müüginumbrid kõrvale jättes ja ostu otsuseid tasakaalu mõttes võrreldes… Nagu ilmselgelt võib öelda - kaalub EE üles sadu ja sadu ilukirjanduslikke teoseid. Minu jaoks näitab see tarbija iseloomu. EE ei ole mitte odav trükis, kuid ometi piisavalt odav siis, et riiulireale üks lisa saada.
  Ma arvan, et väga-väga paljudel eestlastel on EE (alates ENEst) riiulil. Usun samas ka, et väga-väga paljud pole nt 7ndat või 5ndat trükist sellest reast iial avanud, kuid 15nda ostavad ikka.

 10. Birk

  ma muide täpsustaks, et väga suur vahe on eesti “bestselleril” ja välismaa bestselleril.

  aga punkti 3 suhtes, siis… selle teooria püstitamise hetkel olin ma parasjagu läbi lugenud just “Preili Smilla lumetaju” ja “Tuulte varjus”, nende kahe põhjal torkas see 3 neetult kõvasti silma. eks minu jaoks oli see ka hetkeline meelelahutus, mitte magistritöö skaalas arutluskäik :)

 11. Birk

  aga miks sa “Swanni armastust” lugeda ei suutnud?

 12. E.

  Ma arvan, et raamatukogude laenutusnimekirjad on mõnevõrra kõnekamad. Poodides on näkkukargavad ja spontaansetele valikutele rõhuvad kampaaniad ning kirjanduslikkus on ise üpriski teisejärguline (Regio Lasteatlas on juba liigagi markantne näide); tihti määrab kaane kirevus ja raamatu asukoht riiulis. Raamatukogudesse minnakse vast teadlikumalt ja tihti ka kellegi hea jogemuse soovitusel (kohustuslik- ja õppekirjandus v.a.).
  Nt. siin on üks:
  http://paber.ekspress.ee/viewdoc/1EC4E01CB1E8ABCEC2256E670033DB39
  Ja eeskujuks olgu ikka esimene! ;)

 13. eia

  See ei puutu küll teemakse, aga juhin teie tähelepanu asjaolule, et kasutan - pärast kahekuist vaheaega - taas täpitähti. Mis tähendab seda, et mu arvuti jõudis LÕPUKS parandusest tagasi, mis tähendab seda, et enam ei ole mul vabandusi mittekirjutamiseks. See asendusarvuti, mis viimase nädala mu käes oli, sellel oli viirus, mis ei lasknud ühelegi netileheküljele - välja arvatud purpurmusta meilindus ja blogindus-foorumindus. See tegi heameelt ja paistis pisut sümboolsena.

 14. Mandi Prass

  This blog appears to get a good ammount of visitors. How do you advertise it? It offers a nice individual twist on things. I guess having something authentic or substantial to talk about is the most important factor.

 15. Frances Paull

  I have been examinating out many of your stories and i can state pretty clever stuff. I will make sure to bookmark your blog.

 16. Srbija Dvor

  Hey your site looks a little bit strange in Mozilla on my Mac .

 17. Porno

  thanks for sharing../11.01.2011 23:26:48

 18. bollimon

  thanks a lot, good artickle/16.01.2011 17:31:38

 19. Adını Feriha Koydum

  We recommend a fantastic series

 20. Adını Feriha Koydum

  a number of very good

 21. Adını Feriha Koydum

  a great number of

 22. Adını Feriha Koydum

  perfect work of art

 23. hacia fotomurales

  Si deseas deseo a mejorar conocimiento simplemente sigan visitando este sitio
  web y estar al día con la última más caliente news update publicado aquí .

 24. http://www.lafayette.org/site.php?pageID=306

  Hola, sí creo esta es una excelente sitio web .
  Me StumbledUpon it ;) voy a volver una vez ya que tengo marcado ella.

  El dinero y la libertad es la mejor es la mayor forma de cambiar , puede que usted sea rico y continúan Guia otras personas .

 25. Gudang Dijual di bandung

  It’s hard to find well-informed people on this subject, but you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

 26. how many harry potter books is there

  I love this post! i read your blog family offten and you’re allways coming out with some great stuft, i shared this on my facebook and followers loved it!
  keep up the work :))

 27. art

  Thanks for finally talking about >Mis teeb bestselleri?
  - http://www.purpurmust.org <Loved it!

 28. prodotti antimuffa!pitture antimuffa

  Hi there, yes this paragraph is truly nice and I have learned lot
  of things from it concerning blogging. thanks.

 29. private lessons

  Extraordinary troubles below. We’re extremely delighted to seem your post. Many thanks using this program . taking a look ahead of time to make contact with a person.. private lessons Will you generously fall me a mailbox?

 30. Loạn sản cổ tử cung là gì

  Very good article. I definitely love this site. Thanks!

 31. https://bsphukhoa-thuyvan.webflow.io/posts/khi-hu-co-mau-gi-la-binh-thuong-phan-biet-khi-hu-binh-thuong-bat-binh-thuong

  Thanks for finally writing about >Mis teeb bestselleri?
  - http://www.purpurmust.org <Liked it!

Leave a Comment