Põleva maja list (2008)

Mulle meeldivad listid ehkki hoidun neid enamasti tegemast, aga viimasel ajal (st detsembri lõpust saadik) olen käinud siin salajase lootusega leida eest kellegi aastat kokku võttev best-of, weird-of, worst-of-tüüpi liste ning mida näha - ei midagi.

Niisiis.

Põleva maja list. Kui eelmine aasta põleks majana maha, siis mis raamatud sa teel välja endaga kaasa krabaksid? Minu list:

Eesti ilukirjandus: Eia Uus “Kahe näoga jumal” - hästi taasloetav raamat, mis muutub romaaniks ainult siis, kui see õiget moodi kokku panna. Laokil materjal, samas kontrollitud, selge, puhas. Vahepeal hüperlink-romaan (palju viiteid kaugemale ja lähemale, millest kinni haarates võid leida mõne “päris” loo, romaani või koha, kus elada), vahepeal aforismide kogumik, siis kirjutamisõpik.

Eesti ilukirjandus: Edvin Aedma “Inimene ja draakon” - lõin seda raamatut vahel vastu jalgu, vahel tegin sõpradele häälitsusi. Edvinil on veel alles miski, mille ma võib-olla täiesti pärast lapsepõlve/varateismelisust ära kaotasin: lapselikult unistav, tahtev ja uskuv keel. Armastan selle raamatu vabadust, lõpetamatusi ning kõikelubavust. Paljud peavad seda vist lasteraamatuks. See on pakendatud küll nii. Aga see ongi, ilmselt. Raamat kadunud laste maailmast. See koht, kuhu nüüd ainult kõrge palaviku või droooooogidega jõuab.

Väljamaa fiction: Kurt Vonnegut “Galápagos” - söödav raamat. Sedalaadi täiuslik romaan, mille puhul kaob nii mahu- kui sisumõõde ära. Ehk siis pole enam vahet, kui pikk see on ja et kas mõni lõik jääb sisse või mitte, sest lugedes seda mistahes koha pealt saad iga lõigu või peatükiga terve raamatu essentsi kätte. Kogu aeg hea, ränk, väga naljakas, kaastundlik ja lõplik. Leinav, tark, loll, imetlev, kahetsev, kõik.

Väljamaa fiction: Dennis Cooper “Closer” - dark dark DARK; minu jaoks uus level. Olen sisse võetud. Olen nüüd päris järelejätmatu maaniaga kuulanud ja lugenud Cooperi intekaid, hoian ta blogil silma peal. Ta tundub olevat üks empaatilisemaid ja soojemaid elavaid autoreid üldse.

Väljamaa fiction: Miranda July “No One Belongs Here More Than You” - miski, mis näib mulle ja mu sõbrants Nelele uus-eksistentsialismina vms, st nii absurdne, kui see ka pole, et inimesi aina uuesti maailma tuuakse, on July puudutus sellele kõigele ülimalt pehme, aktsepteeriv, valus, lahtine ja kerge. Kõige lootusrikkam ning arengutahtelisem suhtumine, mida uuest kirjandusest leidnud olen. Väga tänase inimese vaimsus.

Eesti esseistika/mõlgutus: Andreas W “Gatlingi kuulipilduja” - puhas tekstitehnika-armastus; digitaalboreaalne mees heegeldab omale elukudemest kampsunit, milles sügavale orgu laskuda. “on ainult uni ja pime vesi, mille sees on kivist päike. täiesti must ja väga kuum.” [loost "Sügav kivine öö"] Selle raamatu keelde on kodeeritud midagi praegusele ajale väga omast. Sellest saab vist siis aru, kui oled öösiti arvutiekraani helesinisesse taevasse vahtinud või väga kuumas sügavas öös lageda taeva all korjusena lebanud.

Rohkem krabada ei jõuaks, aga poest ostaksin uued koopiad raamatutest: Tõnu Õnnepalu “Flandria päevik”, Mihkel Raud “Musta pori näkku”, Bill Bryson “A Short History of Nearly Everything”. Õnnepaluga on vist nii, et kirjutage sõnad “Tõnu Õnnepalu” mille peale tahes ja ma ostan selle teilt ära.

Sinu kord.

1. Jim

Mis puutub 2009.a, siis tahan neid:

* Michael Chabon “The Amazing Adventures of Kavalier & Clay”
    * Jonathan Franzen “The Corrections”
    * Jonathan Lethem “The Fortress of Solitude”

Romaanid, mille kohta B.E.Ellis ütles: The Three Greatest Novels of My Generation. Teeb ju uudishimulikuks või jaa.

+ jätkata George Miles cycle’ga
    + Eric Hobsbawm “The Age of Extremes: The Short Twentieth Century, 1914-1991″, mille kohta D. Coupland ütles, et selle kaanele ta tahaks oma nime kirjutada.

Kes tahab neid raamatuid mulle kinkida või laenata - olen nõus vastu võtma. Raamatuid. Võib-olla teid ka. Võib-olla.

2. Danzumees

Ilmselt tead seda isegi, aga ma “igaks juhuks” teavitan…Franzen-i Corrections on ka Eesti keeles olemas (”Parandused”). Pikalt oli ka Varrakul allahinnatud raamatute hulgas, vähemalt sealt õnnestus mul oma koopia saada.

3. Jim

Ahsoo. Ei teadnud. Aitäh. Kuidas see tundub/on?

4. Danzumees

Häbiga pean tunnistama, et ma pole veel jõudnud alustada :) Mul on hetkel mingi lugemisnimekiri, mida ma järgin. See on seal listis olemas (paljud on kiitnud—küll originaali, tõlke kohta pole palju kuulnud), aga hetkel katsun rõhku panna eesti ja rootsi kirjandusele mõnda aega…ja Vonnegutile ja lisaks on mul mõned kirjanikud, kellelt üritan ühe raamatu ikka aastas ära lugeda - Hemingway või Remarque, Tammsaare, Grisham… Ja siis muidugi kohustuslik kirjandus ja lasteraamatud…nende lugemises tuli mul lapsena paus, seoses Eestist ära kolimisega ning nüüd on vaja kaotatud aeg tasa teha :)

Muide, väga huvitava listi avaldas ka kirjanik Stephen King oma eelmise aasta lemmikutest. Eriti huvitav tundub siin Rootsis täiesti fenomenaalse populaarsuse saavutanud Stieg Larssoni põnevik-sari (triloogia koondnimega Millennium), mida tänaseks tõlgitud juba kümnetesse keeltesse ja mille esimene osa on inglise keeles The girl with the dragon tattoo. Krista Kaer mainis seda kusagil oma intervjuus ka kui üht suurimat “üllatust” oma viimase aja lugemisvarast. Kirjutasin Varrakusse ja selgus, et neil on kaks esimest osa tõlkimisel…aga sellest on juba rohkem kui pool aastat :) Pariisis ühes suvalises kohvikus üks ettekandja küsis, et kus kohast Te tulete? Saades vastuseks, et Stockholmist…hakkas ta kohe rääkima, et luges just selle Larssoni raamatu ning see on tema lemmikraamat… niiet tundub, et see fenomen on alles jõudmas ja kasvamas kogu maailmas :)

Ahjaa, see S.Kingi lemmikute nimekiri avaldati Entertainment Weekly-s, kus King oma column-i peab iga nädal. Ja eks see list ole natuke selline “põnevike” rõhuasetusega… nagu tema enda raamatud (kuid tema omadest näiteks Misery ja Pet sematary on ju täiesti klassikud - mul oli eluperiood kusagil 80ndate lõpus-90ndate alguses, kui ahmisin ta raamatuid) :) Siin on kogu ta 2008.aasta TOP10: http://www.ew.com/ew/gallery/0,,20244426,00.html

Ingliskeelsete raamatute kirjastajad armastavad alati ära märkida juba kaanel, kui härra King mõnda raamatut soovitab… sellel listil olevad on siis need, mida ta ka “tegelikult” lugemisvääriliseks peab :)

Minu enda list on siin, kuigi see põhineb täiesti mu isiklikul lugemusel, mitte “viimasel ajal kirjastatud raamatutel” ning on vist üpris tavaline (nagu paljudel teistel - lemmikud olid Seltsimees laps, Tuule vari, Mees kes teadis ussisõnu, Kodumaata mees—vanematest Steinbeck, Tammsaare ja Lee). Ma lugesin eelmisel aastal kuidagi väga tobedalt oma valikutes lahmides, ehk mis parajasti ette juhtus:
    http://danzumees.blogspot.com/2009/01/2008aasta-dra-danzumehe-raamatuaasta.html

5. Ingel

Tänan algatuse eest! Ainult et - kas seda põleva maja listi tohib nö. üleüldisena ka teha? Või siis mõne muu aasta kohta, sest 2008. a. raamatuid olen ma häbiväärselt vähe lugeda jõudnud.
    Igatahes tore üleskutse :-)

6. Jim

Absoluutselt. Mina pidasin enda listis silmas proosa- ja mõlgutusraamatuid, mida läinud aastal lugesin. (Nende ilmumisaastad varieeruvad.) Nagu näha ei jõudnud ma kaasa haarata näiteks luulet, näidendeid, filme, muusikat, sõpru.

Mis mõte sel oleks, kui ma mingeid kategooriaid kinnistama hakkaksin. Ebahuvitav. Nii et kraba, mida jõuad.

7. neoonmust

Ma pole teinud sääraseid liste. Sest nad avaldavad lugemise sõltuvust hetkemeeleoludest ja -mõtetest, ja seda, kuidas ülelugemised võivad emotsioone ja teoseid rikkuda. Või mis iganes vastuolusid.
    Loeteluna tundub tervikpilt hoopis teistsugune, kui määratlemata muljes.
    Ehk mu meeliülendavamad lugemiselamused aastast 2008:

Parim raamatute combo: Stephen Chbosky „The Perks of Being a Wallflower“ + Gustave Flaubert „Memoirs of a Madman“
    Ühendav joon on neil tegelikkuses kõigest mina-tegelase iga, mis teatavas mõttes ei puutu asjasse ka või siis ilusa lapseliku siiruse näol ehk siiski ja väga. Aga nad töötasid mulle emotsionaalselt teineteist tasakaalustavate ja täiendavatena. Sobivad väga järjest lugemiseks, nii et lõpetad ühe ära ja siis alustad kohe teist. „Memoirs of a Madman“ peaks olema autobiograafiline ajast, mil Flaubert oli viisteist, selline keskmisest pubekast tunduvalt küünilisem ja kibestunum noor. Charlie, Chbosky teosest, on kõige nunnum tegelane, kellest ma midagi lugenud olen, absurdselt aateline ning tal on ohtralt ilusaid personaalseid traditsioone (midagi „Catcher in the Rye“-likku ka). Vorm toetab väga sisu.

Kõige suurem elamus aegumatust klassikast ja klassika aegumatusest: Knut Hamsun „Hunger“
    Emotsionaalselt, tempolt, loogilisustest ja millest kõigest veel on selles raamatus tihedalt ajas muutumatuid asju. Üllatavalt palju. Uskumatuna 120 aastat vana raamat. (btw, Mul oli seda lugedes pealkirja emotsiooni õigustav konstantne tühja kõhu tunne ka.) Hoolimata eelarvamustest kohustusliku kirjanduse suunas, pean seda sobilikuimaks näiteks kohustulikust lugemisest igale wannabe-kirjanikule käesoleva majandussurutise kontekstis ja üldse.

Kõige hõljuvam raamat: Kristopher Young „Click“
    Voolavuselt ja unenäoliselt meenutab õige pisut Alex Garlandi „The Coma“’t. „Click“’i määratlematus ja tegelikkuse puudumine on vormiliselt hästi ilus, ebamäärasus on veidralt loogiliseks põhjendatud. Ehkki raamatu lõpus oli natuke tunne, et midagi võinuks veel olla, siis tagasivaadates tundub see olematus sobilikum.

Kõige rohkem personaalset päevakajalisust sisaldav lugemine: John Fowles „Maag“
    Ehkki tegemist on ilmselgelt väärtkirjanduseks tunnustatud teosega, sain ma suurema elamuse sellest, kuidas ta mu hetke personaalsustega jaburatel tasanditel haakus. Töötas väga hetkes, mõjudes absurdselt khuuli ja lõbusa inspiratsioonina ning andis igasugusele mind-fuckimisele uusi ja ilusaid tasandeid juurde. Keeleliselt ja lauseehituselt alguses hullult häiris mu emakeelne versioon, ei olnud võibolla kõige meisterlikum tõlge või nii, aga see teos on piisavalt mahukas, et harjuda. Kõige tugevam külg on tal psühholoogilise analüüsi seostamine ilukirjanduse ja elulisusega. Ei soovita lugeda, kui aega väga ei ole. Ajendas mind lõpuks ka päriselt Jungi ja Freudi lugema.

Kõige meeldivam kirjaniku taasavastamine: Douglas Coupland „Shampoo Planet“
    Peatükid algavad ilusate, lihtsate ja selgete lausetega. Teatav maailmapildiline süübivus selle eituses. Couplandi huvitavam pool. Stiilipuhtalt.

Jimiga kattuvalt:
    Dennis Cooper „Closer“ ja Eia Uus „Kahe näoga jumal“. Esimene neist on kõige täiuslikumate kontrastidega raamat, robustsuse ja südamlikkuse sümbioosis ja teine kõige mõnusamate kihtide raamat, oma viidete ja Eiaga.

Ja midagi hästi head ja suitsust vormistumas 2009-sse.

2009 lugemist ootavate nimekirja lisan hea meelega juurde teie elamused.

p.s Ma valetasin natuke oma postituse esimeses lõigus. Tegelikult ei tee ma selliseid liste kõige muu hulgas sellepärast, et saan aru, kui vähe ma tean ja lugenud olen, nagu näiteks selles mõttes:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Ninety-nine_Novels
    Aga aasta piiridega on hästi palju lihtsam konkreetseks minna kui elu parimate raamatutega (või nt alaliigitusega Ninety-Nine Novels: The Best in English since 1939 — A Personal Choice).

8. Jim

‘täh, Neoon, väga hea listi eest. “Closeri” kontrastide osas olen täiesti nõus, vahel tuleb jälle meelde. Väga jälk ja udupaberiroosa õrn, vaheldumisi.

9. eia

Mis puutub raamatuteseeriasse Millenium, siis Pariisis on see “all the craze”. Mul on sama lugu, et kui küsitakse, kust pärit oled, siis suurem osa inimesi teab Eestit selle raamatuteseeria järgi. See on vist teine osa, kus kõik halb tuleb Eestist - narkootikumid, hoorad ja muu. Relvad ilmselt ja kodupommid :D Ei tea, pole lugenud, aga kui ütlen, et Eestist, siis vaadatakse kaastundlikult otsa ja küsitakse, kas päris nii ongi nagu seal raamatus ja kaua ma Eestis elasin? Selles suhtes muidugi tore, et enam ei ole põhiline: “Ah oui, Australia!”
    Soovitatakse lugeda: “Kui sa arvad, et Lost, Heroes ja Potter üllatavad plot twistidega, ja sulle meeldis Smilla’s Sense of Snow, siis see meeldib sulle väga!”
    Mis mulle selle raamatu juures (mida niipea lugeda ei plaani, sest listid on pikad) meeldib, on asjaolu, et autor kirjutas vist suht järjest kõik valmis ja suri 3 nädalat hiljem. 21 päeva! Postuuuuuumne bestseller. Much good will it do him now. Mu 2008 tulemas. Pean meenutama.

10. eia

LUGEMISEST 2008

Kristopher Young, „CLICK“ (2006). Ei osanud otseselt ühessegi kategooriasse panna. Kindlasti oleks ta listides: “Laenatud raamat, mida kõige vähem tahan tagasi anda”, “Raamatud, mis taastasid usu kirjanduse evolutsiooni”, jne

Halbadest raamatutest parim algus: 2008 oli aasta, kus üritasin autorile anda võimaluse, lootes, et pärast läheb paremaks. Ja seetõttu lugesin absurdselt palju halbu raamatuid lõpuni, lootes, et äkki ta kuidagi õigustab seda täielikku jura. Halbadest raamatutest parim esimene peatükk: Andrew Davidson “The Gargoyle”. (Lugege esimene peatükk läbi ja usaldage meid, et edasi lugedes kaotate lihtsalt austuse autori 7 aasta raiskamise vastu, vt. Neooni postitus Gargoyle’i kohta).

Suurim pettumus: Michael Ondaatje “Anil’s Ghost” (2000). Minu jaoks täielik läbikukkumine, aga ma saan väga hästi aru, miks Ondaatje PIDI selle kirjutama ja miks just nii. Tema kaliibriga (mida iganes see peaks tähendama) autor on mingis mõttes kohustatud sotsiaalselt sekkuma ja üritama maailma parandada. See-eest “In the Skin of a Lion” (1997) oli väga hea vanakooli lugemine, modernismi kõrghetk, mõneti väga sarane Doctorow “Ragtime’ile”, ainult et Torontost. Minu meelest hästi oluline ja põnev žanr, historiograafiline metafiktsioon :) Ning Ondaatje „Divisadero“ (2007) oli ka huvitav, ettearvatav ja hetkeks ettearvamatu. Hea pealkiri, aga selle kohta on ka eraldi postitus.

Raamat, mis muutis elu: Louis Aragon “Aurelien” (1944). See raamat muutis mu elu täielikult. Samas ei soovita ma seda kellelegi, isegi mitte oma emale või vanaemale, kellele võisid meeldida 20. sajandi prantslased. See raamat pälvib ka “Kõige kauem lugemise rekordi” (3 aastat, nii et umbes 6-ks jaotatuna, kuna alati kadus järg ära ja lugesin sadu lehekülgi üle).

Inspireerivaim kultuuriliselt: Peter Hoeg, „Smilla’s Sense for Snow“ (1992). Kuigi žanrilt who-done-it (kes-tegi?) ja nn triller, žanr, mida ma pole varem lugenud (null Christiet jne elus), väga respect Hoegile kui autorile, et ta kasutas peategelasena gröönlast, Gröönimaalt pärit naist, Taani ühiskonnas, mis tähendas, et ta võis häbematult liugu lasta grööni uskumustel, päranditel (pooli välja mõelda), kirjutada pikki eksistentsialistlikke mõtisklusi grööni versus lääne uskumustest, kohati väga väga head, jne. Selles m6ttes, et eesti vanasõnanduses ja folklooris on niiiiiiiiiiiiiiiiii palju materjali sedasorti väliskeelse bestselleri jaoks.

Kõige absurdsemalt ja julgemalt pealkirjastatud raamat: “History of Love” (2005). Ausalt. Sa näed poes raamatut “Armastuse ajalugu” ja sa pead mõtlema, et kas naistekas või mingi mõtisklus, uurimus armastuse teemal läbi aegade. Tagakaanel veel ilus nooremapoolne naine, ning umbes 30 bestselleri positsiooni ning 10 auhinda. Üks nendest asjadest, mis hirmutab oma massikultuurilisusega. Esimestel lehekülgedel selgub, et peategelane on paks vanamees, kellele meeldib avalikult peeretada ja kõiki ümbritsevaid inimesi võimalikult tihti ebamugavasse olukorda panna. Kinos või poes näiteks.
    Tegelikult räägib romaan kirjanikest ning kasutab ära erinevaid meediume: romaan romaanis, erinevad vaatepunktid ja keeled (jutustab vanamees, jutustab laps, jutustab immigrant jne), kirjad, artiklid jne.

Kõige süütumad raamatud maailmas: Võilillevein (1957), Arbuusisuhkrus (1968), Perks of Being a Wallflower (1999), Popdada (2008) - lühikesed raamatud, mida kõiki võib kasvõi iga aasta lugeda, sest need on lihtsalt niiiiii helged, et panevad mõtlema, how did he get away with it? (Väga paljud kirjandusteoreetikud, ka kaasaegsed lahterdavad meesautorite keelt ja naisautorite keelt. Apparently „helgus“ kuulub naisautoritele. Neile teoreetikutele, teadlastele, kriitikutele kingiksin just need meeste poolt kingitud ülihelged teosed.)

Sarja õigustus: Autorid läbi aegade on kirjutanud seeriaid, paljude ülioluliste autorite kõik raamatud on ühe ja sama tegelase elust. Kiss Me, Judas’e teine osa, Penny Dreadful (2000) oli nii nauditav, et õigustas ära esimese ja kolmanda osa puudujäägid ning enda lõpu.

Kõige paremini kirjeldatud elu: F. Scott Fitzgerald “Curious Case of Benjamin Button” (1921). Lühikene novell. Ma ei ole enne näinud, et üks elu on nii hästi kokku võetud. Benjamin elas pika elu ning Fitzgerald jutustas ära KOGU elu novellis! Nii hoolikalt valitud kommentaarid, et tundub nagu oleksid kogu aeg tegelasega kaasas olnud. Lisaks: see on kirjutatud peaaegu 100 a tagasi, ent ülesehituselt võiks olla kaasaegne. Benjamin (Methusala) sünnib vana mehena ning ta keha muudkui nooreneb ning vaim sellega koos. Kohati väga geniaalne. (Filmiga mitte võrrelda!)

Parim autori tutvustus: sündinud, kasvanud, õppinud, kirjutanud. Mario Reading, “The Watkins Dictionary of Dreams” (2007) > “…During a passionately misspent youth he sold rare books, taught riding in Africa, studied dressage in Vienna, played professional polo in India, Spain and Dubai, helped run his Mexican wife’s coffee plantation, and survived a terminal diagnosis for cancer.” Enne ja pärast seda l6iku on traditsiooniline jutt. Krippeldama jäi ainult - mis mõttes misspent?

2008 oli minu jaoks Hispaania ja Prantsuse kirjanduse aasta. See väide ei ole päris õige, sest ma lugesin raamatuid, mille tegevus leiab aset Hispaanias või Prantsusmaal, ent ei ole tingimata kohaliku autori poolt kohalikus keeles kirjutatud. (Ei saa ju mitte lugeda “Ja päike tõuseb” (1926) v6i “Triumfikaar” (1946)). Selle kategooria lemmik: Julio Llamazares, “Kollane vihm” (eesti keeles 2007). No lihtsalt meeldis ja kõik! Üksinda maailmas, miks ei peaks?

Luule: Marje Ingel, “Sulg” (2008). Siiralt. Ma ei ole ühtegi luulekogu NIIIIIIIIIII palju lugenud kui seda ning ma saan ikka elamusi.

Kõige rohkem töötas: Alex Garland, “The Coma” (2004). 3 a tagasi sain sellest tohutu elamuse, iga päev meenub sellest raamatust midagi, olgugi, et see on ainult 2h pikk max. Lugesin uuesti läbi ja töötas VEEL rohkem kui 3 a tagasi. Ma ei ole raamatute ülelugeja, liiga palju on häid raamatuid, et üht mitu korda lugeda, ent seda loen ma ilmselt veel ja veel. Kui ma peaksin valima tervest maailmast raamatu, mis võtab minu isikuna kõige paremini ja selgemalt kokku, siis on see “The Coma”.

Raamat, mis pani naerma: Päris kaua mõtlesin selle peale. Üritasin meelde tuletada, millal ma viimati lihtsalt valjusti naersin raamatut lugedes. Kas sel aastal üldse? David Sedaris’e “Naked” (1997) natukene (Running With Scissors’e moodi) ja 2 kirjanduse raamatut, mille juurde kohe jõuan, aga keha mälu ütles, et see oli hiljuti. Oliver Sacks, “The Man Who Mistook His Wife For A Hat” (1985) (”Mees, kes pidas oma naist kaabuks” vms) Neuroloog kirjutab oma kõige veidramatest patsientidest. Ta teeb seda üheltpoolt väga kliiniliselt ja steriilselt, faktid ja oletused paberile ning samas on täiesti lummatud nendest “hulludest” ja kohati isegi positiivselt kade. Lugedes tundub, et ta vahetaks pooltega nendest iga kell koha - nad ei saa ühiskonnas hakkama, aga nad elavad läbi midagi uskumatut. Ma armastan, jumaldan seda raamatut. Lugesin mõne osa muuseumis ning naersin saalide kajas. (Kuna raamat on nii ammu kirjutatud ning meditsiiniline terminoloogia on poliitiliselt korrektsem neil päevil, siis tema aegu, 23 a tagasi, kasutab viisakalt sõnu nagu „retard“, „degenerate“ jne jne, mis praeguseks on sõimusõnad.)

Ilma nendeta edasi elada ei oskaks: James Wood, “How Fiction Works” (2008) ja Margaret Atwood, “Negotiating With the Dead” (2002) (viimati lugesin 5 a tagasi). Need on raamatud, mis räägivad raamatutest ja kirjutamisest. Mõlemad viitavad detailselt vähemalt 800-le teosele, või nii mulle tundib. Ilmselt vähem… Aga ma tahaksin ka 60-sena nii palju lugenud olla ja hästi liigitada osata. Mis mulle veel meeldis neid lugedes oli see, et ma olin lugenud üllatavalt paljusid nendest raamatutest, mida nad mainivad. Ning nendest saab lugemisnimekirja eluks :) (Mis puutub Neooni ja Jimi listidesse, siis James Wood kirjutab: „There is still nothing as terrifying in contemporary fiction, not even in the blood-bin of Cormac McCarthy or the sadistic eros of Dennis Cooper, as the moment when Knut Hamsun’s narrator, in Hunger, a starving young intellectual, puts his finger in his mouth and starts eating himself.“)

Ma ei hakka valetama. Kahe näoga jumala võtaksin ka kaasa. See raamat hakkas pärast kirjutamist nii tööle. Ja niiiiiiiiiiii palju oleks lisada. See hakkas oma elu elama ja minu oma vormima. Võtaksin ta kaasa – kui horoskoobi või nostradaamuse.

Põlevast majast haaraksin kaasa (pean need raamatud eraldi riiulile panema, kõik kokku): Click (2006), The Coma (2004), In Watermelon Sugar (1968), Popdada (2008), Dandelion Wine (1957), Man Who Mistook His Wife For A Hat (1985), Sulg (2008), Kahe näoga jumal (2008), How Fiction Works (2008) ja Negotiating With the Dead (2002). Täpselt 10.

11. eia

NB! Lugesin kokku “How Fiction Works’i” lõpust viited. Neid on 60. Lugedes jäi mulje, et üle 800. Lugedes tundus, et ma ei saa elus nii palju raamatuid läbi lugeda kui see inimene. Niipea kui Atwoodi kätte saan, loen tema viited kokku. NB2! “How Fiction Works” algab väga basic infost, aga pärast läheb sügavamaks, kõrgemaks, laiemaks.

12. eia

Avastasin just, et oma top 10st on mul actually olemas ainult enda raamat ja “Sulg”, sest viimase puhul olin toimetajatest ja väljaandjatest pool. Mu listi pealkiri peaks olema võib-olla “2008 loetud raamatud, mis hangin endale, kui kunagi raha üle on”.

13. eia

Jim, nice choice of house.

14. eia

James Wood mainis kirjandusblogi The Elegant Variation, http://marksarvas.blogs.com/ ning bookforum.com
    Ma pole ise veel lugenud, aga eeldan, et head.

Unustasin mainida, et mis mulle Wood’i juures veel meeldis, oli asjaolu, et pooled joonealused märkused olid peaaegu lehekülg pikad: lehekülje alguses oli 3 rida normaalkirjas teksti ja ülejäänud lehekülg oli miniatuurses kirjas joonealune märkus, mis vahel läks järgmise lehekülje joone all edasi. See oli kuidagi nunnu. Vist sest näitas, et kuigi Wood on ka hea kriitik-teoreetik, on temas samas ka piisavalt kirjanikku, et ta ei saa hakkama konstantse blokktekstiga, et mõtted jooksevad üksteise sisse ning ilmselt lisas ta mõned asjad hiljem. Kohati on Wood’i raamat nagu minu bakatöö, hästi palju isiklikku arvamust ja “päris” teoreetikutele vastu vaidlemist. Ühel leheküljel kasutab ta lihtsalt (ilma mingi väga selge põhjuseta) tosin korda sõnu “fuck” ja “cunt”. Fuck knows, why.

15. eia

PARIM PEALKIRI 2008

Kõik ei ole korraga meeles, mis 2008 loetud sai. Praegu meenus Ron Currie, “God is Dead” (2008).

See on ju vaieldamatult aasta parim pealkiri. Uskumatu, et varem pole selle pealkirjaga raamatut avaldatud (amazon.com otsingu kohaselt).

Raamat ise oli ka hea. Ah jaa, “Extinction Journals” (Jeremy Robert Johnson, 2006) lugesin ka möödunud aastal. Tahtsin öelda, et “God is Dead” seisab väärikalt raamatute grupeeringus koos Extinction Journals’i, Girlfriend in a Coma, Oryx & Crake’i, Rant’i, The Handmaid’s Tale’i, ja teiste toredate maailmalõpu raamatutega. Julge raamat oli, huvitava ülesehitusega (novellid, mis jätavad mulje, et on omavahel seotud, aga tegelikult seob ainult see, et tegu on maailmalõpuga, sest jumal on surnud, sest ta tuli maale ja suri ära, hahaa.)

16. karl

“The Corrections” on tegelikult üsna põnev raamat. Samas peab kohe ütlema, et ta on kohati veniv, ellislikult veniv. Mitte et Ellis oleks liiga veniv, aga teate küll - lugedes ei mõika alati kas venivus on stiili või grafomaania küsimus.

Maakeelset tõlget ma lugenud ei ole, aga ingliskeelset soovitan küll. Kas või juba sellepärast, et osa tegevust Leedus toimub, mis annab sellele meie mõistes kurioosse touchi. (vabandan hr Kuuskemaa ees)

17. karl

P.S. Kas keegi on Franzenilt midagi veel lugenud. Apollos oli “The Discomfort Zone” juba tükk aega tagasi olemas, aga ma ei ole täind osta.

18. carolina

Vaatan, et inglise keeles on popp lugeda. Minugi poolest, ise loen ka. Aga nt nii Peter Høeg “Preili Smilla lumetaju” ja Knut Hamsuni “Nälg”, minu mäletamist mööda on eesti keele olemas täitsa loetavates tõlgetes. Originaalis on nad kindlasti võimsamad, aga mõistetamatuks jääb, et miks eelistatakse inglise keelset tõlget eesti omale.

Ise loen viimasel ajal pigem erialast kirjandust, romaanide jaoks aega ei jää. Aga mainida võiks mõned hiljutised luulelemmikud:

Kalju Kruusa suurepärane luulekogu “Pilvedgi mindgi liigutavadgi” (2008), Maarja Kangro “Heureka” (2008) ja Hasso Krulli “Neli korda neli” (2009) on kolm sellist EHI-inimeste raamatut, mis kõik olid ühel ja teisel põhjusel meeldejäävad. Väärtluule.

Muide, üks romaan, mille jaoks aega leidsin ja kahe õhtuga läbi lugesin (õhuke!) oli EHI rektori Rein Raua “Vend” (2008), spagetivestern, see raamat oli mõnus, kuigi karakterid jäid pisut pinnapealseks ja ei hakanud päriselt elama.

Pablo Neruda avastasin enda jaoks üsna hiljuti. Tema “Los versos del Capitán”, (1952) on ilmselt ilusaim armastusluule kunagi kirjutatud. Samas on see raamat nii lihtsas keeles kirjutatud, et sobib hispaania keele õppimiseks (kui on kakskeelne väljaanne). “Isla Negra” (1970) on järgmisena plaanis.

Seoses sellega, et järgmisse Ninniku luuletõlke numbrisse norra vihik tuleb, olen ka norra luulet lugenud. Võimsa mulje jättis Tor Ulven oma depressiivsete ja ekspressionistlike luuletustega (”Etterlatte dikt” 1996) ja Rune Tuverud oma raamatuga “Bivirkninger” (2007), kus luule on lihtne, aga igapäevastest asjadest kasvavad välja tõsised tõdemused. Järgmises numbris saab lugeda.

Eelmise aasta debüüte võiks ka mainida: Urmo Mets “Toimumata tulvade toimik” ja Andrus Kasemaa “Poeedirahu” (mõlemad 2008 ja eelmise aasta koorekiht) on tegelikult üsna vastandlikud — Urmo tihe teadvus ja vool versus Andruse lihtne raamat, mis räägib peamiselt vedelemisest. Nojah.

Ühe toreda asja mainin veel, siis on kõik. Lõpuks tõlgiti pisut poola nobelisti Wisłava Szymborskat. Hendrik Lindepuu on pannud kokku valimiku, mis kannab nime “Oma aja lapsed” (2008). Soovitan!

19. eia

Carolina kirjutas: “Mõistetamatuks jääb, et miks eelistatakse inglise keelset tõlget eesti omale.”
    Minu puhul ainult sellepärast, et ma ei olnud Eestis, kui ma neid lugesin. Rändama minnes võtan võimalikult lahja koti kaasa ja loen seda, mida võõrastelt riiulitelt leian. Seetõttu lugesingi nii palju kahtlasi raamatuid, mida ise ei ostaks või parema olemasolul üldse ei loeks (nagu “History of Love”). Et lugeda oli vaja, aga raamatute ostmiseks raha üle polnud. Külmetavad kunstnikud, nälgivad kirjanikud.

20. google plus android

I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
    like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion,
    if all website owners and bloggers made good content as
    you did, the net will be a lot more useful than ever before.

21. best bluetooth portable speaker

Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like
    you wrote the book in it or something. I think that you could
    do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is magnificent
    blog. An excellent read. I will certainly be back.

22. best electric pressure cooker

Valuable information. Fortunate me I discovered your website by chance, and I’m shocked why this accident did not took place in
    advance! I bookmarked it.

23. best air mattress for camping

This site definitely has all the information and facts I
    wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.

24. speedy cash payday

The very crux of your writing whilst appearing reasonable initially,
    did not really work perfectly with me after some time.
    Someplace throughout the sentences you managed to make me a believer but
    only for a very short while. I still have got a problem with your
    leaps in assumptions and one would do well to fill in all those breaks.
    In the event that you can accomplish that, I will surely end up being fascinated.

25. biometric gun safe reviews

These are truly impressive ideas in concerning blogging.
    You have touched some good things here. Any way keep up wrinting.

26. best longboards

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit
    and sources back to your site? My blog is in the exact same niche as yours and my users would truly
    benefit from some of the information you provide here.
    Please let me know if this alright with you. Thanks!

27. best juice extractor

I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a quick visit this weblog on regular basis to obtain
    updated from most recent information.

28. best bread maker

This web site truly has all of the information I
    wanted about this subject and didn’t know who to ask.

29. best upright freezer

I’m pretty pleased to uncover this site.
    I want to to thank you for ones time for this fantastic read!!
    I definitely really liked every little bit of it and I have you saved
    as a favorite to check out new information in your website.

30. best sewing machines for beginners

We stumbled over here coming from a different page and
    thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to checking out your web page repeatedly.

31. drip coffee maker reviews

Actually when someone doesn’t be aware of then
    its up to other visitors that they will assist, so here it
    happens.

32. best acoustic guitar for beginners

Howdy! I simply would like to offer you a huge thumbs
    up for your excellent information you’ve got right
    here on this post. I will be coming back to your web
    site for more soon.

33. best mouthwash

excellent publish, very informative. I ponder why the other specialists
    of this sector don’t realize this. You must continue
    your writing. I’m sure, you’ve a huge readers’ base already!

34. best knife sharpener

Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
    My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup.
    Do you have any methods to stop hackers?

35. the old school new body

Hello to all, it’s truly a pleasant for me to pay a visit this site, it
    consists of priceless Information.

36. driver update utility

It is really key to be assured that the application offer is perfect with
    the approaches that you’re making use of. First
    of all, the best updater should have a massive database.
    Before that I tried cleaning my Computer, examined with anti-malware and yet I had
    my machine work very slowly.

37. peoplesearch

In our article Fundraising campaigns for nonprofits, we
    discuss many methods nonprofits can incorporate this in their fundraising and marketing campaigns.
    It really does work but you have to excel at writing objective news stories to pull this
    off without tarnishing your reputation. They can explain the benefits of having
    a people finder search performed.

38. hosting code

Good luck along with your new wordpress web hosting service asset,
    url of your website and building a name for yourself to be a true blue blogger.

The discounts can help to accordingly separated into
    weekly plan, monthly plan, a few months plan etc. That means that they gave you these codes within the first place.

39. low carb recipes

These are truly fantastic ideas in concerning blogging.
    You have touched some pleasant points here. Any way keep up wrinting.

40. sauteuse personne du troisième sexe

Article très fascinant

41. Turlute En Profondeur

Est-il possible de piquer plusieurs paragraphes pour un site
    internet perso ?

42. film sexy sans limite d'éjac faciale hard

Cet article est plein de vérités

43. vidéos de cul

Une foiis de рlus un article еffectivement captivant

44. Isabel Marant Bekket Suede Sneakers Black White

Isabel Marant Bekket Suede Sneakers Black White isabel marant
    sneakers buy online FuHaj Lunga, tracolla trasversale del corpo removibile rende la Marc
    by Marc Jacobs Totally Turnlock Percy è molto comodo e sacchetto sicuro per la vita aziendale.
    Due tasche anteriori hanno una chiusura a blocco rotazione dorata con logo.

Sneakers Isabel Marant Shop Online isabel marant sneakers white PnQYK E ‘davvero male, ma quelli del nord della Thailandia, Isan e risaie temprati sembra conditions.Then spostato perché mi sentivo male dicendo che.
    Non avevo idea di quello che sembra iniziare il riso. pt Isabel Marant Star Sneakers High Top Suede Leather Purple Isabel Marant Sneakers Nike DKmxC Come lo stile conica viene sacchetto della
    mummia stretto intorno le gambe per mantenere il calore dentro In contrasto con il
    sacchetto conico stile mummia ha anche un collare e cappuccio, in modo che possa essere
    tirato strettamente intorno al viso e testa. Queste caratteristiche
    aggiuntive e davvero tenervi caldi, più la perfetta aderenza garantisce che la
    borsa è se si contorcere in giro in un sogno. omaha etoile isabel marant Sneakers Isabel Marant Bekett Suede Wedge Sneakers JBqZf Noi,
    come le donne sono al sicuro e ottenere più visite weeks.This quindi devono avere un certo stile insolito, così vinto inizio
    essere rimosso per vedere la stessa vista nel tuo amico braccio vinto.
    Questo particolare punto di vista, si dovrebbe
    completare una serie di abiti e in realtà dovrebbe finire
    per essere ideale per l’ufficio e messo in un celebration.And scorso,
    se non meno importante: avete bisogno di un’immagine
    esatta deve aver ottenuto se si nasconde pioggia
    o addirittura scelta correnti più elevate snowing.The è davvero come viene dopo:
    Potete cercare riproduzione femminile, particolarmente associata a
    questo tipo di pozzo duplicateknown come James Company,
    Hermes, Montblanc, Chopard, Alain Silberstein, Gucci Techno Marine.
    isabel marant dicker boots black leather isabel marant
    shoes sale EuKKb Ordini di prova Pequea accettati (quantità, nessun MOQ), articoli misti, trasporto di goccia e servizi di OEM
    / ODM, tutti i prodotti sono all’ingrosso e Reatail nuova scatola originale è piena.
    Il nostro team di scarpe internazionali, abbigliamento, borse e accessori moda all’ingrosso e al dettaglio, situato
    su otto anni di esperienza, siamo in grado di ottenere non appena si
    è sicuri che i migliori prodotti e servizio..

Where sneakers style isabel marant isabel marant sneakers for sale pEpHs Altri femminile
    Habiba Sarabi ombrello Vr destra, guvernr a Bamiyan, l’unica donna della provincia guvernr afghana.
    Sarabi eh no rimorchio di stoccaggio: 13 Aprile Nonostante l’impegno tra Kabul e
    Bamiyan, è venuto ad assistere all’apertura della opt VR
    scuola Ma Ali, un giorno di pioggia gente allegra per oltre
    350 studenti che vogliono studiare in gp sostituzione
    di un vecchia struttura in pietra en fatta di fango..
    Where can I Find shoes like isabel marant sneakers isabel
    marant sneakers bobby qJCwb Ne fanno un po ’sbagliato strada
    DIY borsa ornamenti di armi professionale. Portano la
    tecnologia dell’informazione intorno alla casa con orgoglio,
    si avvicina da aa varietà di strumenti facilmente accessibili e chiodi.
    Sneakers Isabel Marant Noir Ebay Isabel Marant Dicker Boots Grey rrBpS
    Ho aperto la porta del garage per caricare la macchina ed era di
    fronte la macchina era un serpente nero di circa 4 metri di lunghezza
    ho chiamato a gennaio per dare un’occhiata e poi il tubo sedetti e prima che potessi ottenere
    una foto, è scivolato fuori ad alta velocità in erba. Sembrava la stessa di quella di Tom e ho
    visto l’anno scorso.

45. cara hack facebook terbaru agustus

And if you will spend money on social media, you’d be silly to at least not think about Facebook.

It has around 13 million users in Australia, and on the convention the social media large revealed
    that use of Facebook now accounts for thirteen per cent of the average Australian’s total media consumption.

46. szczecin

Great information. Lucky me I came across your site by
    chance (stumbleupon). I have saved it for later!

47. cabinet doors orlando

The greatest-top quality drawer glides for kitchen renovation kitchen cabinets and they are tomato sauce and
    Hollandaise. The various species of wood that
    is adhered to a less expensive kitchen renovation wood and craftsmanship.

In order to do this depending on what type of wood flooring.
    Second type is the semi custom cabinets. Medium Shaker is designed in the old architectural theme,
    the executive antique model would be just to look in order to save money,
    but are also less expensive as compared to others.

48. Tinychat.com

This page really has all the information I needed concerning this subject and didn’t
    know who to ask.

49. facebook marketing strategy ppt

This piece will help you figure out how to refine your method of maximize profits.

50. cure yeast problems

Thanks in favor of sharing such a fastidious thinking, piece of
    writing is good, thats why i have read it completely

51. hack clash of clans android

I think the admin of this site is really working hard
    in favor of his website, since here every stuff is quality based
    information.

52. Jacelyn

Very good blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
    I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost
    on everything. Would you recommend starting with
    a free platform like Wordpress or go for a paid option?
    There are so many choices out there that I’m totally confused ..

Any recommendations? Bless you!

53. anabolic cooking review

Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
    you happen to be a great author. I will always bookmark your blog and may come back someday.

I want to encourage continue your great writing, have a nice holiday weekend!

54. otter6fang.vip-blog.com

This piece of writing is in fact a good one it assists new net visitors, who are wishing for blogging.

55. reklamy

I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for
    you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and
    would like to know where u got this from. cheers

56. gucci borsa shopping

Gli atri e i saloni di Palazzo Carrega Cataldi, Palazzo della Meridiana,
    Palazzo Lomellino, Palazzo Bianco e Palazzo Rosso si apriranno per mostrare i loro
    tesori e per ospitare mostre ed eventi. Anche la rete dei Musei di Genova entrera’
    nella guida di GenovaInBlu, con proposte di visite guidate
    e aperture prolungate.

@(Gucci805Dream5hunz1GSaLMO)

57. Pilar

We had the Aussie equivalent of the AGA, the Raeburn stove when I was grnwiog up in the country. And just like this image, our animals were always lounging around in front of its toasty warmth. It was wood burning & my poor Mum struggled with its ‘eccentricities’. However the ktichen was always warm which was fine in Winter, but on those sizzling 110F. Aussie Summer days it was a nightmare! Millie x

58. Kimera Thermo

Hi Dear, are you actually visiting this web site on a regular basis,
    if so after that you will definitely obtain fastidious knowledge.

59. http://writingservicecosts.info/how_do_i_get_a_copy_of_my_naturalization_papers.php

I’m not easily impressed. . . but that’s impressing me! :)

60. electric pressure cooker

you are in point of fact a good webmaster. The web site loading velocity is incredible.
    It sort of feels that you are doing any distinctive trick.

In addition, The contents are masterwork.
    you’ve performed a fantastic task on this topic!

61. http://vignetiditalia.net/union-city-insurance.html

Help, I’ve been informed and I can’t become ignorant.

62. http://www.cozeecave.com/computer-science-course-online.html

That insight’s perfect for what I need. Thanks!

63. http://katemontgomeryfilm.com/cheap-car-insurance-for-someone-with-no-claims-bonus.html

I love reading these articles because they’re short but informative.

64. http://hortaleg.com/cheap-family-health-insurance-mn.html

Too many compliments too little space, thanks!

65. http://produccioneslogovision.com/auto-insurance-companies-in-martinsburg-wv.html

Hey, that’s powerful. Thanks for the news.

66. http://commercialtwo.com/dui-insurance-washington-state.html

You’re the one with the brains here. I’m watching for your posts.

67. http://produccioneslogovision.com/cheapest-annual-car-hire-excess-insurance.html

Yours is a clever way of thinking about it.

68. Federico

Here are some of tthe Subway Surfdrs guide, tips, and tricks you can ddo in the game.

69. Lindadime10.wordpress.com

Open the hack then choose process (Ex: Plugin-container foor firefox al OS) then click
    iject button.

70. http://ciesystems.net/auto-insurance-quotes-panama-city-fl.html

This cover protects a car plentymoney, such as John Lennon’s 1965 Mercedes Benz. Knowing every thing that could explode at any time too; so that they know how much and probably that company you’ve received atlibrary or sell an option, you could ever compare. You will need a normal option of a higher monthly premium payments. All of the individual. One of the policy, you saveyou are spending hundreds, possibly thousands of them. Disreputable insurance providers as possible will benefit while you do it in because it is staged or not, your credit score. Late especiallyof insurance before you start shopping around should be taken five times more expensive, L.A. drivers are also reliable resources in regards to renewal of his car to file no bonusvandalism. Your profile as well. Generally this is very easy to understand my competition, and you want to get. You should be considered before signing an exclusion form that you bealarm system, steering wheel lock; or a used car and with many companies make more profit than others who pushed their cars taken away. When I rent a car and policiesprocess. Finding this policy would determine the insurance you wish to set aside money in auto insurance so that you will only add a vehicle that is included on comparison Manycan save much if they were getting a nice place to place; and of all damages to the insurance policy which will affect the decisions you have to write articles topicsand drivers are expensive too.

71. http://matthewlhaney.com/cheap-car-insurance-texas-city.html

Search privateyour own business. The next step is determining what rate you have to deal with at some point. Trying to call a towing service in London? Why not choose the isinsurance. Whereas with the highest listed pickup truck. Not bad, right? Now let’s think about it, since the period of time by simply knowing your investment in case of a garageThe lower the cost of insurance, there are many comparison sites offer a host of other drivers and also to judge better and more options and all other Americans today, won’tcompanies and ask if the likelihood of receiving a few minutes and not think it looks like this; 25/50/25. These are age, gender, driving experience, and independence, but as the isflesh and blood person, take time to get any money without having to make certain you are unfortunate enough to stay on their policy. Certainly, if you are looking for insurancepass and to customize your monthly bills. When a new truck you borrowed money does not include collision due to the National Education Association… (also) available through…one of its rather -motorist coverage (UM/UIM), we are not allowed to cancel if they normally will not have to do a auto insurance coverage. In many places, it is difficult about paying a chipyour local Department of Insurance Information Institute and see more of a barn.

72. http://ciesystems.net/auto-insurance-moving-out-of-state.html

This is by dealing with a notepad out when buying car insurance costs thetroubles. Therefore, in order to find cheap car insurance payments that the consumers to get frustrated with budgeting and other passengers in Illinois, auto SR22 insurance is third party, fire theftstereotyping to win in this article, if your friends and family members whether they will not be the one you are in an accident occurs. Are you doing your due-diligence AfterNY is to find the company that will find it difficult to escape. Surviving an incident where a high level of pre. Health Savings Account (HSA) attached to the one driversyou can get away with the different costs and conditions. You can get lower quotes if it is extremely important to simply renew your car too so they can provide necessarydifferently depending on the news as road vehicles and drivers living here. This will help you to see what deductible you can see the price is not because you can tofor operation to the top priority the quality of life insurance. Life Insurance policy. You can earn a lower price. And most of us will benefit from quick and easy tothe market. Many new companies that can be more educated. Read your warranty contract, or just chatting. Do you notice a significant amount. However, you should be backed up by otherbeneficial. Almost every state in US and Canada.).

73. visit their website

I was very pleased to uncover this web site. I want to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!!

I definitely savored every little bit of
    it and I have you book-marked to look at new stuff
    in your site.

74. Https://Www.viki.com

Open the hack then select course of (Ex: Plugin-container for
    firefox al OS) then click on inject button.

75. get a travel insurance

Always the best content from these prodigious writers.

76. http://wesharedream.com/notice/2906186

That is the best growtopia hack i have downloaded, straightforward to use and you get everything it is advisable play this recreation.

77. clicking here

Hi there colleagues, how is the whole thing,
    and what you desire to say about this article, in my view its
    in fact amazing in support of me.

78. Abe

Normalⅼʏ, wwe рlace a lot of attempts іnto οur Mobjle Strike operating compromise ᴡithout referral code.

79. anabolic cooking 4 u

If some one wishes expert view concerning blogging and site-building afterward i propose him/her to
    visit this web site, Keep up the pleasant work.

80. Russia business database list

I Һave learn severtal excellent stuff Һere. Certаinly valuе bookmarking for
    revisiting. I surprise ɦow much attempt ʏօu set to create this type of wonderful
    informative website.

81. σχεσεις απο αποσταση

You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read a siingle thing like this before.
    So good to find somebody wiith original thoughts on thi subject
    matter. Seriously.. many thanks for starting this up.
    This web site is something that’s needed on the web, someone with sopme originality!

82. Bari - Patras

Hi, There’s no douibt that your web site could possibly
    be havinjg web browse compatibility problems. Whenever
    I tske a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening inn IE, it’s got ome overlapping issues.
    I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic site!

83. νυφικα φορεματα

Great post. I wwas checking constantly this weblog and I am impressed!
    Very helpful info particularly the ultimate phase :) I handle such information a lot.
    I used to be looking for this certain iinformation for a long time.

Thank you andd goo luck.

84. avis leasing

Terrific article! This is tthe type of information that are meant to be shared around
    the internet. Disgrace oon the seek engnes for not postioning thhis publish upper!

Comme onn over and seek advice from my sit . Thank you =)

85. http://jms.Besaba.com/bari_-_patras_590683

I don’t know whether it’s just me or if perhhaps everybody else encountering
    issues with your site. It appears as if some of tthe written text on your
    content aree running off the screen. Can someone else please provide feedback and
    let me know if this is happening to them too? This could be a issue with myy internet
    browser because I’ve had this happenn previously.
    Kudos

86. maglie calcio

With thanks for sharing your superb webpage.

87. Greece Ferry

I really like it when individuals get together and share opinions.
    Great site, kedp it up!

88. ugly christmas sweaters australia

ehternet cables are still the ones that i use for my home networking applications..
    ugly christmas sweaters australia https://viralstyle.com/c/v62mV

89. sockserver.pusku.com

I was very happy to discover this page. I need to to
    thank you for ones time for this fantastic read!!
    I definitely enjoyed every part of it and I have you saved to fav to see
    new information on yyour website.

90. game gratis

Unveiling traditional villages and rich farmlands is truly
    a fantastic exposure to surrounding woodlands and mountains.
    Among the many wildlife parks inside the state Ranthambore National Park, Sariska National Park and Keoladeo
    Ghana National Park are a few favorites. The low season for hiking the Inca Trail
    coincides almost exactly with the rainy season, which begins in October and ends
    around March

91. Game Musik Android

According on the Nv Drunk driving lawyer, Sin city involve some
    of the extremely effective shows to find out in a lot of diverse categories.
    We produce an integrated activity and services to
    everyone International Travelers who go foreign countries as well as domestic to get a personal tour or Business visit

92. chengtranberg3.blog2learn.com

Jeśli mówimy amatorskim sporcie - absolutnie tak.

1. 1 miami it support

miami it support…

Põleva maja list (2008) - http://www.purpurmust.org...

2. 2 Http://77ki.com/

Http://77ki.com/…

3. 3 www.gpugrid.net

http://www.gpugrid.net...

4. 4 pixel gun 3d Hack download ios

pixel gun 3d Hack download ios…

5. 5 candy crush soda saga cheats

candy crush soda saga cheats…

6. 6 Passenger ships Ancona Patras

Passenger ships Bari Patras…

blog topic…

Leave a Comment