Archive for June, 2009

mõtisklus

Lugesin vastilmunud Värskest Rõhust arvustust eelmise aasta lõpus Petrone Prindilt ilmunud kogumiku “Tule, ma jutustan sulle loo” kohta ja mõtlesin igasuguseid asju. Arvustuse autor tõi minu jaoks välja väga olulise tähelepaneku: suur osa noorte autorite tekstidest on seisundikajastused, oleku-lood, ilma narratiivita ja süzeeta kirjeldused.
Mulle kohutavalt meeldib see William Somerset Maughami lause: “Romaani kirjutamiseks on kolm [...]

ZA/UMis läks eetrisse värske intervjuu Eia Uusiga. Usutles Jim Ashilevi.
Intekas kuulub ZA/UMi rubriiki “The Grand Circular Interview” (või “The Grand Circular Jerk-Around, nagu Kurvitz seda endamisi nimetab), mis tähendab seda, et järgmise intervjuu teeb Eia. Ja ma tean juba, kellega ta teeb ka. Minu jaoks põnev valik. Kui Eia peab sobivaks, küllap ütleb siis järgmise [...]

COPYRIGHT

Palun jagage oma imelisi sõnu ja leiutisi. Tean küll, et vahepeal elas purpurmust org valjusti kajavas emakeele risustamise poleemikas, aga olegem ausad - keeleuuendused on iga kell isamaalisemad ja emakeelsemad kui võõrlaenud. Kui Aavik oleks netiajastul elanud, oleks palju rohkem tema sõnu kasutusel.

Vaata Postimeest 06.06.09 siit
Eia Uus kirjutab: kus suitsu seal tuld. Tants Robert Randma debüütromaani «Sigaret» tossukatla ümber on igati õigustatud.

Romaan
Robert Randma
«Sigaret»
Eesti Päevalehe Kirjastus, 2009
191 lk
Kui võtta ette Nobeli kirjandusauhinna laureaatide loetelu, siis mitme kirjaniku teoseid oskad nimetada? Sartre, Hamsun, Kipling, Lessing, jah, aga Fo, Seféris, Benavente? Minu jaoks seisneb «hea raamatu fenomen» selles, et ta [...]

Nii. Sai lubadus õhku visatud, tuleb seda ka täita. Aga ma hoiatan ette, et selle raamatu arvustamine on minu jaoks enneolematu keerukusega asi. Miks, seda selgitan hiljem.
Selle raamatu puhul tuleb alustada sellest toredast fenomenist, mille nimeks on morfogeneetiline väli. Olete kuulnud? See on see “ideede põld”, mida kõik inimesed üksteisest sõltumatult oma hinges kannavad. Need [...]