Põlev maja 2009

Taas on aasta mööda saamas. 19 päeva on veel aega lugeda, et siis esitada möödunud aasta põleva maja nimekiri. Ehk siis: “Kui eelmine aasta põleks majana maha, siis mis raamatud sa teel välja endaga kaasa krabaksid?” (Eelmise aasta nimekirjad leiad siit.)

1. Jim

Jälle hea pilt.
    Varsti listin…

2. eia

2009 ei olnud minu jaoks raamatuaasta. Vaatasin läbi eelmisel aastal loetute loetelu, kus oli raamatuid, mis olid üksnes lugemist väärt (neil ei peatu pikemalt) ning neid, mis tekitasid emotsioone ja mingil põhjusel kuidagi töötasid:

* Aasta säraküünal: Chuck Palahniuk, „Invisible Monsters“ (igas aastas peab olema raamat, mis jääb meelde „selle päevana, kui ma selle raamatu läbi lugesin“, olgu ta mis raamat tahes, ent selline, mis põletab suure teatraalsusega end lihtsalt kiiresti läbi).
    * Parim kompa: Birk Rohelend, „Mu sõraline sõber“ ning „Alexander ja Belle“ (mina lugesin need järjest ja mulle meeldis kui üdini erinevad nad olid, ning et Rohelend nii veniv on, et ta vastandeid valdab).
    * Kõige pikemana tunduv lühike raamat, heas mõttes – Sergio Atzeni, „Bakunin’s Son“ (lisaks meeldis väga viis, kuidas tekst oli kokku pikitud, põhjendus väheseotud lõikude järgnevusele).
    * Parim puänt: Madis Kõiv, „Lõputu kohvijoomine“ (kuulsin, et etendusest jäeti see välja ja näitlejad polnud sellest kuulnudki; üldse oli väga hea käsikiri, ei teagi palju lava jaoks mugandati).
    * Aasta selgitus: Joseph Heller, „Catch-22“ (lõpuks!)

Nad andsid midagi, ent tulekahju korral, selguse hetkel teaksin, et neid uuesti ei loe. Tuleroaks ei läheks vist vaid 4:

* Parimad portreed ja lootustandvaim: George Orwell, „Down and Out in Paris and London“ (mõnus lugemine; ilus, kole, hoolikas ja hooletu).
    * Nauditavaim kirjanduslike esseede kogumik: James Wood, „The Irresponsible Self (On Laughter and The Novel)“ (armas oli; tekitas huvi Bohumil Hrabali, V. S. Naipauli ja teiste vastu, kes varem külmaks jätsid).
    *Kõige kodusem visuaal – Robert Randma, „Sigaret“ (selle mitmetasandilisus peaaegu et lubab, et viie aasta pärast lugedes saaksin sellest teistsuguseid emotsioone, märkaksin teisi teemasid. Pikemalt loe Postimehest, siin).
    * Aasta parim lugemine – John Fowles, „The Magus“ (nii pikk, nii lummav, nii julm, nii mänglev, nii manipuleeriv, nii piinav, nii köitev… imeline lugemine. Juba poole peal mõtlesin, et see on siis see esimene raamat, mida ma alustan pärast viimast lehekülge uuesti esimesest. Minu Vintage eksemplar oli 672 lk ja seda jätkus mulle Birmasse, Malaisiasse, Vietnami ja pikkadele tüütutele lennureisidele. Vahepeal nõudis, et loeksin aeglasemalt või üle. Ju siis oli ta jaoks õige aeg, sest ta tõesti töötas. Kusjuures vaatasin ära ka samanimelise filmi, mille stsenaariumi autor oli samuti Fowles – ning ta oli välja jätnud 90% raamatust, ent oli siiski võimeline midagi raamatu emotsionaalsusest edasi andma, muutes selle jaoks tegelaste omavahelisi suhteid, lugude lõppe, rahvusi, tutvumisi ja nii edasi. Uskumatu, et praktiliselt kohe pärast raamatu valmimist suutis ta sellele kirvega kallale minna ja sellest midagi hoopis uut teha: raamat ilmus 1966 ning film linastus juba 1968. [Wikipedia: „The adaptation, however, was greeted as a failure. Michael Caine himself has said that it was the worst film he had been involved in, because no one knew what it was all about.“ No päris ambitsioonikas ka selline raamat 80 minuti sisse mahutada. Ning Michael Caine ei pruugi ka kõige teravam pliiats karbis olla...] Kusjuures film oli oma aja kohta päris hea ja julge.)

Aastal 2010 luban lugeda kordades rohkem kui eelmisel ning lõpuks võimalikult palju eesti keeles (ka tõlkekirjandust).

Unustasin:

* Võtaksin kaasa ka “Mehed ei nuta” kogumiku, mis sai kirjutatud Prima Vista kirjanikerännu 2009 raames. Andres Ehin, Tõnu Õnnepalu, Urmas Vadi, Mehis Heinsaar ja mina. Käisime eraldi väikestes külades kirjutamas ja kõik lähenesid ülesandele loomulikult erinevalt. Need mõned päevad, mis ma Kiiklas veetsin, olid aga nii maagilised, et see oli minu jaoks üks 2009. aasta suursündmusi ning tollal ilmunud novellist “Ära” on saamas romaan.

3. Neoonmust

Tundub, et ma tegelikult ikka ei ole midagi ära unustanud. 2009 jääksin ilmselt tulekahjus ellu, sest sinna jääb muuhulgas, no-ma-tõesti-ei-tea-miks, aga ikka päris mitu lõpuni loetud saasta, mille põlemine tundub puhas ilu. Või siis nagu Eia ülal mainis: „2009 ei olnud minu jaoks raamatu aasta.“ Mu 2009 uus lugemine olid tagasihoidlike puhangutena psühhoanalüüs ja nihilism + füüsilise uuendusena ekraanilt, harjumiseni.

Aga siiski.. Natuke puhast kulda on ka.
    - Aasta Vaimustus ja Muusa: Sarah Kane ja ta näidendid. „Complete Plays“, kus on koos „Blasted“, „Phaedra’s Love“, „Cleansed“, „Crave“, „4.48 Psychosis“ ja lühifilmi stsenaarium „Skin“. Ma päästaksin põlevast majast neid kõiki ka üksikutena. Aga maanilisuseni tahan hetkel üle lugeda eriti kahte ta viimast näidendit „Crave“ ja „4.48 Psychosis“. Natuke nukker, argine ja aateline. Kibestunud ja pettunud, aga väga unistav. Õigustatult valitud lahmimine. Fragmentidena ja nende sulamina. „Crave’is“ on iga tsitaat eraldiseisvana luuletus, mida tegelased C, M, B ja A läbisegi kokku looks pritsivad. Kihiline, kus kihid ei eristu. Ja ma ei suuuuuuda seda raamatut ta omanikule sügisest saadik tagasi anda, ehkki ma ei suudaks sellist raamatut mitte kelleltki, kes sellest hoolib, varastada.

- Aasta Õhk: Robert Randma „Sigaret“. Mulle tundub, et ma ei oska selle kohta enam midagi kompaktset öelda, sest ma olen teie kõigiga sellest nii palju rääkinud ja seda erinevalt lugenud. Aga teile, kes ennast eelnevast lausest puudutatuna ei tundnud – mulle tohutult meeldib, kuidas Robert kirjutab. Eriti need kujundid, arusaam reaalsusest ja õrnalt sarkastiline huumor. Väga ootan „Vanillat“.

- Aasta Õõvastus: Dennis Cooper „Frisk“. Esimene osa viiest ehk „Closer“ oli mu eelmise aasta listis. Jim kirjutas tast ka siin mõni postitus tagasi. Jah. Väga jah. Kui ma „Friski“ lõpetasin, tundsin, et ma vajaks nüüd vahelduseks midagi eriti hüpersuper nunnut. See kiri seal ikka, noh.. Õõvastav. Ma ei leia sõnu. Kindlasti ei ole see ainult seks ja vägivald, aga see ei lase sul mööda vaadata. Seega lähemale. Õõvastava tühjuse lämmatav lähedus või eimiski kui..

- Aasta Vihm: Eia Uus „Ära“ (kogumikust „Mehed ei nuta“, aga teisi ma sealt ei päästaks). Päriselt ära. Nii õrn ja tugevalt terav. Olen seda mitu korda lugenud ja iga kord puudutab väga-väga-väga.

- Aasta Elav Klassik: Douglas Coupland „Generation A“. Respekt, Coupland, respekt. Solon sõnast soolo. Ka temast ja sellest raamatust on siin foorumis juba juttu. Miks X-ist sai A.

- Aasta Vool: Birk Rohelend „Mu sõraline sõber“. Pihtiv jutustamine püüdliku siirusega tegelaselt, kellele see omane ei peaks olema, on nunnu. Aga „Mu sõraline sõber“ ei ole ainult nunnu. Hindan väga seda, kuidas kujundus raamatusse sisse jookseb. Ilus.

- Aasta Kergus: Miranda July „No One Belongs Here More Than You: Stories“. Mulle väga meeldib, et ta on. Ja täpselt nii jaburalt nunnukas.

(- Aasta Ainult-See-Aasta: Margaret Atwood „Lady Oracle“. See tegelt ei ole ilmselt üldse nii hea raamat, et teda listima peaks vms, aga on mulle liiga 2009. 2007 alustasin mitu korda, aga ei suutnud, eriti käis närvidele peategelase idiootsus, aga mitte heas mõttes. 2009 oli mingi päev, kus see raamat väga sobis, nii et töötas. Ja mitu hetke või asja on peale seda täiega-lady-oracle.)

Mu kõrval on Eia „Parimad portreed ja lootustandvaim“ laureaat, hakkan kohe seda lugema. Aitäh, Eia!

4. carolina

Päris kindlasti oli eelmise aasta parim eesti keeles ilmunud luulekogu Mart Kanguri “Kuldne põli”.

5. Diseño Páginas Web Joomla

Considero que no hay solución perfecta, sino que hay quienes saben más de un CMS que de otro, y
    claramente WordPress es más fácil para la mayoría de las
    cosas, lo que no quiere decir que Joomla! y Drupal sean más bien difíciles, mas si es verdad que la curva de aprendizaje
    para estos 2 CMS es más larga.

6. Cloud storage

Hello, i feel that i noticed you visited my website so i got here to go back the want?.I’m attempting
    to find things to enhance my web site!I suppose its adequate to
    use a few of yyour ideas!!

7. 2 Machine Rotary Tattoo Kit Only $119.99

Asking questions are in fact nice thing if you
    are not understanding something completely, however this post offers fastidious understanding
    even.

8. list cleaning

Exceptional post but I was wondering if you could write a litte
    more on this subject? I’d be very grateful
    if you could elaborate a little bit further. Thanks!

9. latest wallpaper

Hello there Iam so excited I found yur blog page, I really found youu bby
    accident, while I was looking on Aol ffor something else,
    Anyhow I am here noww and would just like to say kudos for a marfvelous
    post and a all round enjoyable blog (I alkso love the theme/design), I don’t have time to
    read it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will
    be back to read uch more, Please doo keep up the awesome jo.

10. Site de rencontre,

Hi there to every one, the contents existing at this site aree truly amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.

11. Rencontre infidele

I have read so many articles or reviews concerning the
    blogger lovers except this piece of writing is actually
    a fastidious piece of writing, keep it up.

12. despedidas de soltero en Madrid

I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues
    with your site. It appears as if some of the text on your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know
    if this is happening to them as well? This may
    be a problem with my web browser because I’ve had
    this happen previously. Many thanks

13. Presente Dia dos Namorados

I have read so many content about the blogger lovers except this
    paragraph is genuinely a fastidious piece of writing, keep it
    up.

14. https://sites.google.com/

Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put
    this information together. I once again find myself personally spending a lot of time
    both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

15. iphone 8 plus 24hstore

Hi, its fastidious article regarding media print, we all understand media is a wonderful source of information.

16. femaleinfertilitydrugs.com

you are actually a good webmaster. The web site loading pace is incredible.
    It sort of feels that you are doing any unique trick.
    Also, The contents are masterwork. you’ve done a great activity on this subject!

17. Resep

This is the perfect web site for everyone who wants to understand this
    topic. You understand a whole lot its almost hard to argue
    with you (not that I really would want to…HaHa).
    You certainly put a fresh spin on a subject that’s been written about for years.

Wonderful stuff, just great!

18. internet

The V model offers a strongly structured process similar to
    the waterfall model, but offers shorter feedback
    loops. The bacteria e-coli are mostly accountable for this.

All roads should now be leading to the Yosemite National Park in California’s Mariposa County.

19. what is psoriasis of the scalp

Psoriasis Etiology, Signs And Indicators & Remedy │ Merck Manuals

THE pores and skin condition psoriasis affects hundreds of women and men throughout the UK,
    with many sufferers believing there is an enormous amount of stigma around the dysfunction. A brand new, nonetheless experimental injected TNF blocker known as golimumab (Simponi) has
    been shown efficient in relieving the signs of nail psoriasis.
    Over the previous years, there have even been major improvements in psoriasis management.
    People with a severely) compromised immune system, HIV positive and hepatitis patients can are inclined to have essentially the most extreme forms of psoriasis.

Gerald Krueger and Kristina Callis Duffin have fastidiously catalogued the psoriasis of more
    than 1,200 sufferers. Psoriasis can most positively trigger joint ache or arthritis,
    commonly known as psoriatic arthritis. This may happen with distal interphalangeal arthropathy, one
    of many five sorts of psoriatic arthritis.

Another situation in which folks could experience psoriasis is psoriatic arthritis.
    This drug should not be used throughout pregnancy, because it can trigger miscarriages or birth defects within the
    child. This can make it easier for you to go about your every day activities even with psoriatic
    arthritis.

Stress could cause psoriasis to flare for the primary time
    or irritate current psoriasis. Excessive emotional and bodily stress
    very often provokes the aggravation of the illness even quite
    a protracted time frame (every week or a month) after the irritating situation had occurred.

And because of this autoimmune ailments similar to
    psoriasis, diabetes 2 are on the rise. Statistically,
    cigarette smoking increases the danger of psoriasis creating in women notably.
    Skilled assist with stress administration is
    accessible by means of professional counselling or group therapy,
    amongst different practices.

20. Victorina

Great post.

21. bmw acceleration video

Fine way of telling, and fastidious post to take information concerning my presentation subject
    matter, which i am going to present in college.

22. www.premiervendgroup.com

Yoսr style іs so unique in comparison tо otheг folks I’ve
    гead stuff from. Many tһanks for posting when you hаve tһe opportunity, Guess Ι’ll
    just book mark this blog.

23. jual grow up super di jakarta

You’re so cool! I don’t suppose I have read through something
    like this before. So great to discover another person with some
    unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up.
    This web site is something that is needed on the internet, someone with some originality!

24. seo firm

Hey there, You’ve done a fantastic job. I’ll definitely digg it
    and personally recommend to my friends. I’m confident they will be benefited from this web site.

25. сертификат эксперта бти

I delight in, cause I discovered just what I was having a look for.
    You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
    Bye

26. PJ

You really make it appear so easy with your presentation but I find
    this matter to be really one thing which I think I’d never understand.

It sort of feels too complicated and extremely huge for me.
    I’m looking ahead to your next submit, I will try to get the grasp of it!

27. IC

Great info. Lucky me I ran across your website by chance
    (stumbleupon). I have book-marked it for later!

28. legrand проходной выключатель схема подключения на 2

I used to be recommended this blog by way of my cousin. I’m now not positive whether this put up is written by
    him as nobody else understand such special approximately my trouble.

You’re incredible! Thanks!

29. chuyenkhoahohapnet

No matter if some one searches for his required thing, thus he/she needs to be available that in detail, so
    that thing is maintained over here.

30. roof

When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify
    me when new comments are added- checkbox and from
    now on every time a comment is added I get 4 emails with
    the exact same comment. Perhaps there is a means you can remove me from that service?
    Thanks!

Leave a Comment