Põlev maja 2010

Põleva maja listid tulevad taas, sest aasta on lõppemas! Kusjuures - kuna lõppemas on ka terve kümnend, siis ootame ka kümnendi liste!

Jim Ashilevi 2009. aasta alguses tõstatatud küsimus kõlas: “Kui eelmine aasta põleks majana maha, siis mis raamatud sa teel välja endaga kaasa krabaksid?”

Need ei pea olema raamatud, mis ilmusid 2010 või 00ndate jooksul, vaid mida sina lugesid sel perioodil. Ei pea olema ka üksnes ilukirjandus. Millised loetud raamatud olid nii head, et sa riskiksid neid pääastes majja sisse põlemisega (sest sinu käes on ainus säilinud tekst)?

(Eelmise aasta nimekirjad leiad siit & üle-eelmise aasta omad siit.)

1. eia

Alustuseks.
    Autorid, kelle ma seljas tulest välja viiks: Amy Hempel (s. 1951) ja Michael Ondaatje (s. 1943).
    Maikilt sel aastal siis “Running in the Family” ja Eimilt kogutud teosed.

Tulest päästaksin Hempeli “The Collected Stories” ja Ondaatje “Running in the Family” ja “The English Patient” (ilmselt ka “Divisadero” ja “In the Skin of a Lion”.

Kümnendi kohta kleebin siia ka (vist 2008) vastused Ekspressile:

* Raamat, milleta lapsepõlv ei oleks täielik?
    Ray Bradbury “Võilillevein” ning hiljem Stephen Chobsky “The Perks of Being a Wallflower”.

* Oh-mul-on-selle-raamatuga-nii-lahedad-mälestused?
    Lõputult. Näiteks Alex Garland’i “The Coma”. See on nagu harva kuuldav nauditav heli, mis muudab rohkem kui talutavaks iga metroosõidu ja põhjendab ära iga päeva, nii hea kui halva. Sa pead mäletama, aga üksi ei saa.

* Parim enne-und-raamat, mille võib kas või kaissu võtta?
    Kui hirm ei lase uinuda, siis Haruki Murakami “Underground: The Tokyo Gas Attack and the Japanese Psyche” või Chuck Palahniuk’i “Haunted”. Tekitavad tunde, et olen kõige õigemas-paremas-turvalisemas kohas ning ükskõik, mis unes või homme ärgates juhtub, nii hirmus see olla ei saa.

* Mis raamatu lugemise teeksid kohustuslikuks igale eestlasele?
    Kindlasti ei teeks ühtegi, sest kohustus võib elamust rikkuda ning ükski raamat ei saa valimatult kõigile midagi anda, aga eesti keeles võiksid kättesaadavad olla Craig Clevenger’i “The Contortionist’s Handbook” ja “Dermaphoria”, Will Christopher Baer’i Phineas Poe trioolgia (”Kiss Me, Judas”, “Penny Dreadful” ja “Hell’s Half Acre”), ning eriti Margaret Atwood’i Empson’i loengud “Negotiating With the Dead” ja Alex Garland’i “The Coma”.

2. Jim

Parem oleks, et sa Amy Hempeli “The Collected Stories” raamatu oma leekivast majast välja tooksid, нахуй.

3. Eveli

Minu poolt saaksid pääastetud Birk Rohelennu “Mu sõraline sõber” ja “Enesetapjad”, Siim Nurkliku “Kas ma olen nüüd elus”, Roone Roosti “mis sul Viga on”, Jon Krakaueri “Into the Wild”, Martin Oja “Pärastlõuna platoo”, Carolina Pihelga “Sõrmemuster”, Doris Kareva “Deka” ja “Aja kuju”, Kris Moori “Homefucking is killing prostitution”, Fred Jüssi “Maailma mõte” ning Oscar Brenifieri “Suured vastandid filosoofias”.

Navitrolla kolmanda raamatu võtaks ka.

4. H.S.

Ma võtaksin:
    C.S.Lewis “Narnia lood: Hõbedane tool”
    S.Meyer “Videviku saaga: Koidukuma”
    ? “Linnusild”
    A.Lindgren “Detektiiv Blonkvist”

5. LeighRNealon

When someone writes an article he/she keeps the idea of your user in the/her brain that
    the way a user can know it. Thus that’s why this post is amazing.
    Thanks!

Leave a Comment